Heder6 1

Header6 0


Міжнародний день рідної мови

00

Нації вмирають не від інфаркту.

Спочатку їм відбирає мову.

Ліна Костенко

 

  Міжнародний день рідної мови відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові. Народ наш сміявся і плакав рідною мовою.

  Сьогодні українська – це мова свободи й волі, а також могутня зброя українського народу у боротьбі за незалежність і перемогу.

  «Руйнуючи культурну спадщину, ворог і нині на окупованих територіях забороняє навчання державною мовою, вилучає книги, фізично розправляється з усіма, хто живе з Україною в серці. Але йому не вдасться нас зламати» –наголосив В. Зеленський.

  Тому шануймо і любімо рідну мову, піклуймося про неї, захищаймо, розкриваймо її велич й могутню силу. Збережімо її в усій красі для себе й наступних поколінь! І пам’ятаймо, що «Слава Україні!» так сильно лунає тільки українською мовою.

  Цікаві факти про українську мову від волонтерського руху «Мова ДНК нації»:

  1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
  2. В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
  3. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.
  4. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, русинська, козацька тощо.
  5. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
  6. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
  7. Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
  8. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
  9. Найдовше слово в українській мові із 30 літер. Це – «дихлордифенілтрихлорметилметан» хімікат для боротьби зі шкідниками.
  10. Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово «вороги» може звучати як «вороженьки».

01